Tarla Tanımı

Tarla tarımı denince ise, bitkilerin daha çok geniş alanlarda yapılan yetiştiriciliği anlaşılmaktadır. Ülkemizde bitkisel üretimin çok büyük bir kısmını tarla tarımı teşkil etmektedir. Tarla tarımı geniş alanlarda ve genellikle sulamaksızın yapıldığında verim fazla yüksek değildir Tarla bitkileri kendi içerisinde dört gruba ayrılır:

 

a.) Tahıllar: Tahıllar sıcaklık isteklerine göre sıcak iklim (mısır, çeltik, darı, koca darı) ve serin iklim tahılları olmak (buğday, arpa, yulaf, çavdar, triticale) üzere iki gruba ayrılırlar:

 

b) Yemeklik tane baklagiller: Fasulye, nohut, mercimek, börülce, bezelye ve bakla.

 

c) Endüstri bitkileri: Endüstri bitkileri lif bitkileri (pamuk, keten, kenevir gibi), nişasta ve şekerli bitkiler (pancar, patates ve yer elması gibi), yağ bitkileri (ayçiçeği, soya, yerfıstığı gibi) ve tütün, ilaç ve baharat bitkileri (tütün, şerbetçi otu, anason, kimyon, kişniş, kekik, nane, haşhaş gibi) olmak üzere dört alt gruba ayrılırlar.

 

d) Çayır mera ve yem bitkileri:

 

Yem bitkileri baklagil yem bitkileri (yonca, fiğ, burçak ve benzerleri), buğdaygil yem bitkileri (ayrık, çimen, yumak, brom ve benzerleri) ve diğer familyalara mensup yem bitkileri (hayvan pancarı gibi) olmak üzere üç grubta yer alırlar.

 

http://www.intfarming.com/

Sipariş Hattı
Soru ve görüşleriniz için anında irtibata geçebilirsiniz.
  • 0 507 456 9022
  • -
  • -
Anlaşmalı Bankalar